Augustów 1915r – 15 tysięcy jeńców oczekujących w kolejce po chleb

Augustów 1915r – 15 tysięcy jeńców oczekujących w kolejce po chleb

Augustów został zajęty przez Niemców 17.02.1915, walki z okrążonym XX Korpusem Syberyjskim trwały wokół do 22.02.1915. Zdjęcie zrobiono na terenie koszar carskiego pułku kozaków im. Księcia Generała Piotra Bagrationa. Ze względu na olbrzymią ilość jeńców utworzono tam punkt zborny. Punkt działał bardzo krótko ze względu na brak możliwości przetrzymywania tak ogromnej ilości jeńców na nieprzystosowanym do tego terenie. Pradopodobnie ok. 2 tygodni. W tym budynku mieścił się klub oficerski (oficierskoje cobranije).

Kartka funkcjonowała jako pocztówka z frontu (feldpost). Budynek znany jest jedynie
z 3 pocztówek: tej powyżej oraz rosyjska z przełomu wieków z oficerami przed klubem
i niemiecka z 1915 ze zbliżeniem jeńców przy głównym wejściu. Zdjęcie wykonano przypuszczalnie z wieży garnizonowej cerkwi im. św Mikołaja , ten budynek istnieje do dziś, jako kościół katolicki p. w. Matki Boskiej Częstochowskiej. Po 1919 roku koszary objął 1-szy Pułk Ułanów Krechowieckich im. B. Mościckiego i już wtedy zamieniono cerkiew na kościół garnizonowy. Na placu widocznym przed klubem nadal ćwiczyło wojsko, tylko orły na czapkach były inne. W tej chwili teren pełni funkcję stadionu miejskiego, a na miejscu klubu jest budynek zakładu gospodarki komunalnej lub czegoś, w co ten zakład zamieniono.

Właściciel Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek poszukiwał w/w pocztówki przez ponad 10 lat.

Dzięki uprzejmości  Macieja Pietrzaka z Augustowa dowiedzieliśmy się więcej o historii tego miejsca. Otrzymaliśmy również skany innych pocztówek z punktu zbornego (patrz poniżej).

« powrót na stronę główną

Wydarzenia »

INDUSTRIADA 2018 :-)

15-07-2016

Po raz kolejny udana impreza pod szyldem INDUSTRIADY

Dziekujemy za przybycie i zapraszamy Was ponownie :-)

9 czerwca 2018 roku.

 

...

zobacz wiecej »

Strój rozbarski

10-09-2015

 

Zdjęcie wykonano na błonie AGFA w 1919 roku. Autorem zdjęcia jest Amerykanin Julius Hollos, który prawdopodobnie pochodził z Bytomia. Zdjęcie przedstawia rodzinę Spyrów: ojciec rodziny-Piotr, widoczny na zdjęciu ukończył prawo administracyjne, był kamienicznikiem- Franciszkę oraz córki Otylia Spy...
zobacz wiecej »
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij »