Nieprawdopodobna historia najstarszego śląskiego kolorowego zdjęcia!

Najstarsze śląskie kolorowe zdjęcie, zarówno jedno z pierwszych na świecie „Roßberger Tracht” (Rozbarski Strój) pochodzi z 1919 r. Zostało wykonane na kliszy autochromowej firmy AGFA. Autorem zdjęcia jest Julius Hollos – Amerykanin prawdopodobnie pochodzący z Bytomia. Przybył na Śląsk w poszukiwaniu informacji o swoich korzeniach, które później zamieścił w kronice wydanej w 1923 r. przez Carla Wellera.

Fotografię wykonano w ogródku na Rozbarku w Bytomiu. Przedstawia rodzinę Spyra: Piotra, Franciszkę oraz ich córki – Otylię Marię i Joannę.

Odnaleziona po 94 latach najmłodsza córka rodziny pani Otylia obecnie mieszka w Bytomiu i niedawno świętowała swoją 99 rocznicę urodzin.

Zapraszamy do Muzeum, gdzie można zobaczyć zarówno zdjęcie sprzed blisko stu lat, jak i fotografie wykonane obecnie.

Oryginalne zdjęcie znalazło także swoje miejsce na wystawie poświęconej 100-leciu kolorowej fotografii w niemieckim muzeum w Erlangen. Zobacz:  http://www.staedtische-galerie-erlangen.de/seiten/4_programm/2007/seiten/100_jahre_farbe.htm

 

« powrót na stronę główną

Wydarzenia »

INDUSTRIADA 2018 :-)

15-07-2016

Po raz kolejny udana impreza pod szyldem INDUSTRIADY

Dziekujemy za przybycie i zapraszamy Was ponownie :-)

9 czerwca 2018 roku.

 

...

zobacz wiecej »

Strój rozbarski

10-09-2015

 

Zdjęcie wykonano na błonie AGFA w 1919 roku. Autorem zdjęcia jest Amerykanin Julius Hollos, który prawdopodobnie pochodził z Bytomia. Zdjęcie przedstawia rodzinę Spyrów: ojciec rodziny-Piotr, widoczny na zdjęciu ukończył prawo administracyjne, był kamienicznikiem- Franciszkę oraz córki Otylia Spy...
zobacz wiecej »
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij »