Wielkosobotnie Święcenie Potraw - podsumowanie

Tradycja strojów ludowych - kolorowych, bogatych i dostojnych, na Górnym Śląsku jest cicha i jakby nieśmiała. Niewielu mieszkańców Śląska, a zwłaszcza niewiele dzieci wie, że strój górnośląski bywał równie barwny co stroje góralskie. Stąd pomysł przywrócenia dawnej chwały jaklom, kieckom i zopaskom, jeleniokom i bruclikom. Połączenie dawnych ubiorów z obchodami Triduum Paschalnego zaowocowało feerią kolorów zdobiących Kościół Świętego Jacka na bytomskim Rozbarku.

Jak w ubiegłym roku, już przed planowaną godziną 14:00 pod kościołem pojawiły się pierwsze śląskie klachule. W tym samym czasie ulicami Bytomia wędrował barwny korowód prowadzony przez Piotra Mankiewicza - inicjatora całego wydarzenia. Ostatecznie na kościelnym placu pojawiło się ponad sześćdziesięciu pasjonatów odzianych w tradycyjne, górnośląskie stroje. Wśród nich można było podziwiać przede wszystkim śląską różnorodność: stroje odświętne, bogate, ale również elementy codzienne, jak gdyby właścicielki ledwo oderwały się od świątecznych, domowych przygotowań, stroje dziewczynek i panien tak odmienne od kreacji mężatek oraz podobnie różniące się ubrania chłopców i mężczyzn, a także odświętne ubiory górnicze.

Wśród gości nie brakowało naukowców (przyszła Pani Anna Grabińska - Szczęśniak, kierownik Działu Etnografii Muzeum Górnośląskiego), ale również śląskich artystów, bowiem odziani w regionalne stroje pojawili się: satyryk Jerzy Komor, przedstawicielka Zespołu Regionalnego "Piekarskie Klachule" Pani Teresa Boncol-Katryniok oraz członkowie zespołu "Silesianie". Śląskich strojów nie brakowało. Chętni mogli spotkać się wcześniej w Muzeum Chleba w Radzionkowie, które na tę okazję przygotowało swoje zbiory do wypożyczenia. Pomoc zaoferował również zespół "Mały Śląsk" z siedzibą w Centrum Kultury Karolinka w Radzionkowie, gdzie wypożyczano stroje. Jednak część ubrań pochodziła z prywatnych szaf - są to pamiątki rodzinne, które kiedyś należały do babć i dziadków.
Wielu było również takich, którzy wybrali godzinę 14:00 na święcenie potraw właśnie ze względu na niezwykły charakter nabożeństwa, kościół wypełniali nie tylko mieszkańcy Rozbarku, ale również pozostałych dzielnic Bytomia a nawet sąsiednich miast. Całość uroczystości pięknie dopełnił ks. Tomasz Wieczorek, który w prostych, śląskich słowach przypomniał o charakterze uroczystości, która choć tak barwna, odbywa się przecież w dzień wielkopostnych jeszcze rozważań.

Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym!!

O święceniu pisali:

http://www.tvp.pl/katowice/informacyjne/aktualnosci/wideo/30-marca-1830/10581575

http://www.sferatv.pl/aktualnosci/bytom/3939-poswiecili-pokarmy.html

http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/795393,slaska-tozsamosc-swiecenie-pokarmow-w-strojach-rozbarskich,5,30,id,t,sm,sg.html#galeria-material

http://www.bytom.pl/pl/10/1364662330/4

http://bytom.naszemiasto.pl/artykul/galeria/1795261,bytom-swiecenie-w-strojach-rozbarskich,id,t.html#czytaj_dalej

 

« powrót na stronę główną

Wydarzenia »

INDUSTRIADA 2018 :-)

15-07-2016

Po raz kolejny udana impreza pod szyldem INDUSTRIADY

Dziekujemy za przybycie i zapraszamy Was ponownie :-)

9 czerwca 2018 roku.

 

...

zobacz wiecej »

Strój rozbarski

10-09-2015

 

Zdjęcie wykonano na błonie AGFA w 1919 roku. Autorem zdjęcia jest Amerykanin Julius Hollos, który prawdopodobnie pochodził z Bytomia. Zdjęcie przedstawia rodzinę Spyrów: ojciec rodziny-Piotr, widoczny na zdjęciu ukończył prawo administracyjne, był kamienicznikiem- Franciszkę oraz córki Otylia Spy...
zobacz wiecej »
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij »