Wyniki audytu

Ostatnio przeprowadzony został audyt obiektów Szlaku Zabytków Techniki na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego. Audytorami, jak się później okazało, byli pracownicy naukowi z Krakowa związani zawodowo z turystyką. Żaden z obiektów nie wiedział, że odbywa się audyt. Jego wyniki poznaliśmy po sprawdzeniu wszystkich obiektów. Nasz obiekt uzyskał 72 punkty na 100 możliwych, po ocenie 50 pozycji w klasyfikacji. Przed nami uplasowały się tylko 3 obiekty o nieporównywalnych możliwościach historycznych, finansowych i technicznych: Muzeum Browaru Żywiec, Tyskie Browarium oraz Kopalnia „Guido” finansowana przez Urząd Marszałkowski i Urząd Miejski. Celem audytu jest planowany w przyszłości podział Szlaku Zabytków Techniki na cztery kategorie obiektów. Do tego czasu każdy z obiektów musi spełnić stawiane im wymagania w określonym przedziale czasowym, co z pewnością nie będzie łatwe. Wymaga to sporych nakładów finansowych oraz zmian organizacyjnych.
Poniżej przedstawiamy tylko część potrzeb, które należy zrealizować w naszym obiekcie:
1. Budowa placu zabaw „Plac Małej Techniki” : budżet 75 000zł, termin maj 2012r;
2. Wykonanie nowej posadzki żywicznej w muzeum: budżet 200 000zł, termin grudzień 2013r;
3. Wykonanie i zadbanie o wjazd do muzeum – teren miejski: budżet 500 000zł, termin grudzień 2012r.
Potrzeby te powinny być sfinansowane przez gminę, powiat oraz województwo.

Szlak Zabytków Techniki o naszym obiekcie:

Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie to najtrudniejszy do oceny obiekt na szlaku. Wykreowany całkowicie własnymi siłami przez prywatnego właściciela jest jego wielkim sukcesem. O powodzeniu tego przedsięwzięcia świadczy olbrzymia frekwencja, dochodząca do 40 000 osób rocznie (dan uzyskane od właściciela). Tak wielka liczba odwiedzających najlepiej oddaje niezwykłą energię tego miejsca. Przybywający tu goście (przede wszystkim dzieci i młodzież szkolna) poznają dawną technikę (urządzenia techniczne towarzyszące człowiekowi na co dzień), obyczaj, kulturę. Wymiar edukacyjny (szacunek do chleba, tradycji, wiedzy jako takiej, a nawet higieny –
w praktyce realizowany obowiązek mycia rąk przed samodzielnym wypiekiem pieczywa) jest najważniejszym komponentem oferowanego tu produktu).”

« powrót na stronę główną

Wydarzenia »

INDUSTRIADA 2018 :-)

15-07-2016

Po raz kolejny udana impreza pod szyldem INDUSTRIADY

Dziekujemy za przybycie i zapraszamy Was ponownie :-)

9 czerwca 2018 roku.

 

...

zobacz wiecej »

Strój rozbarski

10-09-2015

 

Zdjęcie wykonano na błonie AGFA w 1919 roku. Autorem zdjęcia jest Amerykanin Julius Hollos, który prawdopodobnie pochodził z Bytomia. Zdjęcie przedstawia rodzinę Spyrów: ojciec rodziny-Piotr, widoczny na zdjęciu ukończył prawo administracyjne, był kamienicznikiem- Franciszkę oraz córki Otylia Spy...
zobacz wiecej »
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij »