ZAPRASZAMY NA WSPÓLNE ŚWIĘCENIE POTRAW W WIELKĄ SOBOTĘ W PARAFII ŚW. JACKA W BYTOMIU

Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek i Proboszcz Parafii św. Jacka w Bytomiu organizują wspólne święcenie potraw 7 kwietnia br. o godz. 14.00, na które zapraszamy w tradycyjnych strojach śląskich. Pragniemy powrócić do dawnych tradycji tego regionu. Chętnych zapraszamy do uczestnictwa. Informacje pod numerem telefonu muzeum 0-32 387-17-60 lub w kancelarii parafialnej 0-32 282-47-80.

Ciekawostka

Parafia św. Jacka jest położona na terenie dzielnicy Bytomia – Rozbark.

Pierwsza wzmianka o Rozbarku, wtedy osobnej gminie wiejskiej, leżącej na wschód od murów miejskich średniowiecznego Bytomia, pochodzi już z 1233 roku.

Z tego okresu pochodzi wzmianka o drewnianej kaplicy na stoku wzgórza i wypływającym z niego Jackowym Źródełku. Z rozbarskim zdrojem związane jest podanie o perłach świętego Jacka. Podanie głosi, iż pewnego razu podczas modlitwy różańcowej świętemu Jackowi rozwiązał się różaniec, a spadające paciorki różańca, „perełki”, wpadły do źródełka. Mimo starań święty Jacek nie zdołał ich wyłowić. Wówczas to miał wypowiedzieć słowa:

„Rośnijcie sobie tutaj, aż do dnia, gdy źródełko wyschnie”.

Krótko po tym misjonarz opuścił nasze strony powracając do Krakowa.

W rzeczywistości „perełki” to małe skamieniałości przypominające koraliki wielkości rzecznych pereł, wypłukiwane przez wodę i licznie znajdywane w wodach źródła. Ludność miejscowa nie mogąc w racjonalny sposób wytłumaczyć fenomenu „pereł”, powstanie ich przypisała patronowi Rozbarku. Perły świętego Jacka, znajdywane w wodzie i zbierane przez miejscową ludność traktowane były jak cenne relikwie. Przechowywane w domach, często poddawane były obróbce.

W 1900 roku z Rozbarku do Rzymu wyruszyła jubileuszowa pielgrzymka z okazji obchodzonego przez świat chrześcijański Roku Świętego.

Uczestnikami pielgrzymki byli między innymi: Łukasz Pogorzałek, Wincenty Garus, młynarz Jan Spyra oraz kamienicznik Piotr Spyra, który papieżowi Leonowi XIII podarował różaniec zrobiony z Pereł świętego Jacka.

Do 1926 roku w bytomskich muzeum przechowywany był różaniec wykonany z pereł św. Jacka. Jackowe źródełko istniało do roku 1830. Jego zaniknięcie spowodowane było zbudowaniem w pobliskim Rozbarkowi Szarleju potężnych pomp odwadniających tamtejsze zakłady górnicze.

Obecnie paciorki można oglądać tylko w Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!

« powrót na stronę główną

Wydarzenia »

INDUSTRIADA 2018 :-)

15-07-2016

Po raz kolejny udana impreza pod szyldem INDUSTRIADY

Dziekujemy za przybycie i zapraszamy Was ponownie :-)

9 czerwca 2018 roku.

 

...

zobacz wiecej »

Strój rozbarski

10-09-2015

 

Zdjęcie wykonano na błonie AGFA w 1919 roku. Autorem zdjęcia jest Amerykanin Julius Hollos, który prawdopodobnie pochodził z Bytomia. Zdjęcie przedstawia rodzinę Spyrów: ojciec rodziny-Piotr, widoczny na zdjęciu ukończył prawo administracyjne, był kamienicznikiem- Franciszkę oraz córki Otylia Spy...
zobacz wiecej »
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij »