Związki z innymi muzeami w Polsce...

Ponad sto lat temu, kiedy powstawało Muzeum Etnograficzne w Krakowie najwięcej eksponatów śląskich spośród tych, które zostały tam umieszczone pochodzi z rodziny założyciela Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie – Piotra Mankiewicza. „Stroje ludowe, korale i inne przedmioty zostały przekazane do muzeum przez moich pradziadków, ze strony rodziny Wolnych, zwykłych gospodarzy. I po stu latach okazało się, że członek rodziny wybudował własne muzeum. Coś w tym jest. 

Kiedyś zadzwonił do mnie wnuk pierwszego Marszałka Sejmu Śląskiego, który zwrócił uwagę na to, że moja mama jest z domu Wolny i pytał, skąd my jesteśmy. Odpowiedziałem, że z Ligoty. Rodzina Marszałka pochodzi z Bogucic, więc temat upadł. Później jednak pewna absolwentka historii przyjrzała się naszemu drzewu genealogicznemu i okazało się, że to ta sama rodzina. Teraz znaleźli się kuzyni i czasem spotykamy się. Nasza rodzina przekazała także część ziemi w Panewnikach obok bazyliki klasztorowi Franciszkanów. Na tym miejscu stoi teraz Grota Lourdzka. Inna historia jest związana z krakowskim Wawelem. Znamy tam salę, w której kasetonowy sufit ozdobiony jest głowami przedstawiającymi osoby różnych stanów, królów, żołnierzy, dworzan. Pierwotnie było ich 194.  Dziś, wskutek różnych działań i historycznych zawieruch na suficie sali zachowało się jedynie 30. I tu znowu ciekawostka związana z rodziną Wolnych. W latach 1925-1927 Xawery Dunikowski wykonał cykl 12 "głów wawelskich" wykorzystując jako modeli brata dziadka i jego żonę.”

 

Poniżej: pismo potwierdzające przekazanie eksponatów do Muzeum Etnograficznego w Krakowie

« powrót na stronę główną

Wydarzenia »

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA 2020

30-08-2019

Serdecznie zapraszamy na

28. Europejskie Dni Dziedzictwa 2020

...
zobacz wiecej »

INDUSTRIADA 2019

16-04-2019

Na tegoroczną, jubileuszową X edycję INDUSTRIADY

zapraszamy w sobotę 8 czerwca 2019 r. 

Bawmy się wspólnie na INDU-balu! ZAPRASZAMY!

...
zobacz wiecej »
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij »